Всяко споменаване на думите „тромб“ и „тромбоза“ предизвиква неприятни асоциации за инфаркти, инсулти, белодробна емболия. COVID пандемията засили говоренето за кръвните съсиреци и за последствията, до които водят те. Въпросите за възникването им, рисковите фактори, които ги обуславят, и възможната превенция ни вълнуват все повече.
Какво представлява тромбозата
Думата идва от гръцки и означава „съсирване“. Определя се като патологично образуване на съсиреци в кръвоносните съдове, които затрудняват нормалното кръвообращение. Когато те се откъснат от мястото на образуването си и тръгнат с кръвния поток, вероятността в един момент да запушат съда и да спрат достъпа на кислород и хранителни вещества до тъканите и клетките е много голяма. Настъпва тъканно увреждане. Колкото по-голямо и сериозно е то, толкова по-тежки са последиците за организма. Острата артериална тромбоза е най-честата причина за смърт в развитите страни, а венозната тромбоемболия е трета поред причина за сърдечно-съдова смърт (1).
Защо се случва съсирването
Съсирването е преобразуването на кръвта в гел, в полутвърда маса, способна да спре кръвотечението. То е естествен защитен процес на организма, който предотвратява прекомерната кръвозагуба при външни и вътрешни наранявания. На мястото на нараняването на кръвоносните съдове се образува съсирек, който запушва разкъсването и спира кървенето. Спирането на кървенето на наранения кръвоносен съд се нарича още хемостаза (2). Съществуват механизми, които пречат на прекомерното съсирване и осигуряват резорбирането на тромба, след като той е изпълнил задачата си.
Прекомерно съсирване – тромбофилия
Това е състояние, при което кръвта се съсирва много лесно или твърде много. То увеличава сериозно риска от образуване на съсиреци във вените и в артериите. Тромбофилията може да е наследствена или придобита (3).
Механизъм на съсирването
При нараняване се задействат незабавно така наречените съдови фактори на съсирване (протеини). Те
- свиват съдовете (вазоконстрикция) и ги компресират чрез изливането на кръв в околните тъкани;
- почти веднага след нараняването на мястото започват да се натрупват тромбоцити и блокират кръвотечението като запушалка.
- започва коагулацията (съсирването) – стартира активирането и свързването (агрегирането) на тромбоцитите и производството на фибринови влакна от фибриногена. Тромбоцитите и фибринът се свързват и образуват съсирек в очакване на възстановителните процеси на тъканите (4).
Тромбоцитите и ролята им в тромбогенезата
Тромбогенезата е процесът на възникване и развитие на тромбозата. Определяща роля в нея играят тромбоцитите. Това са клетъчноподобни елементи на кръвта без ядро. По-малки са от червените и белите кръвни клетки и се произвеждат в костния мозък. Най-важните им характеристики са способностите им за:
- активиране;
- адхезия към стените на кръвоносния съд;
- агрегация помежду им.
Основната им задача е да се струпват на местата на нараняване и да запечатват лезията. Но са важни също за вродения имунитет, за регулиране на нарастването на туморите, за междуклетъчната комуникация, имат отношение към възпалението и др. (5, 6).
Когато целостта на ендотела (съдовата лигавица) е нарушена, тромбоцитите, които се движат във външната част на кръвотока – до стената на съда, веднага прилепват към нарушената тъкан и образуват струпвания с плътна сърцевина и рехава обвивка, която позволява външните тромбоцити да останат активни (5). При закрепването си, те се активират и отделят вещества, стимулиращи по-нататъшната агрегация (7). Генерира се тромбин, който превръща фибриногена във фибринови полимери (омрежен фибрин), а те свързват здраво агригираните тробмоцити (2, 8).
Тромбогенезата започва с увреждането на стената на кръвоносния съд
Предизвиква промени в циркулацията на кръвта – след формирането на тромба се появяват така наречените завихряне или стаза (застой).
Води до промени в свойствата и състава на кръвта.
Венозна и артериална тромбоза
Тромбозата в двата вида кръвоносни съдове протича по различен начин:
В артериите
Започва с разкъсване на атеросклеротичната плака. Това води до нарушаване на ендотела на съда и освобождаване на компонентите на плаката в кръвта. Съсиреците предизвикват бързи симптоми и причиняват усложнения – инфаркти и инсулти включително (9). Те са богати на тромбоцити и се наричат бели.
Във вените
Ендотелът остава здрав, но по неясни причини губи антикоагулантните си свойства и проявява прокоагулантни характеристики. Възможно е да се намесват още два фактора – необичаен кръвен поток (като липсата му – застой на кръвта) или промени в свойствата на самата кръв (добива склонност към прекомерна коагулация – тромбофилия) (1). Тромбите във вените се образуват бавно и симптомите започват да се проявяват постепенно (9). Те са богати на фибрин и червени кръвни телца и се наричат червени.
Симптоми на тромбоза
Нежеланите съсиреци са най-чести във вените на краката, но могат да се образуват на практика във всеки кръвоносен съд – вена или артерия – на ръцете, в корема, в черепа и т. н.
Симптомите зависят от това, къде е тромбът.
Когато той е в:
- дълбоките вени на краката (дълбока венозна тромбоза) – кракът ви ще отече, ще е болезнен, зачервен и топъл. Ако се образуват няколко съсирека, крайникът се подува сериозно, стига се до обезцветяване на кожата;
- белите дробове (белодробна емболия, която по същество е усложнение на дълбоката венозна тромбоза) – ще се оплаквате от задух и болка в гърдите, ускорен сърдечен ритъм, лека треска, кашлица с или без кръв, сърцебиене;
- повърхностните вени на краката (повърхностен тромбофлебит) – оплакванията се ограничават до болка и зачервяване (3);
- коремните вени – имате силна болка в стомаха, повръщане, диария;
- мозъка (артериална тромбоза) – усещате главоболие, замаяност, затруднения при говорене и виждане, слабост в крайниците, лицето;
- сърцето (артериална тромбоза) – дишате трудно, гади ви се, имате световъртеж, изпотявате се, изпитвате болка и тежест в гърдите (10).
Тромбите имат склонност да се откъсват от мястото си на образуване и да тръгват с кръвта – превръщат се в емболи, а усложненията, които причиняват емболите се наричат емболии. Това е и начинът, по който дълбоката венозна тромбоза може да доведе до белодробна емболия.
Рискови фактори и състояния за тромбозата
Въпреки че конкретните причини за формирането на тромби, откъсването им и предизвикването на запушвания на кръвоносните съдове не са напълно изяснени, все пак има изявени рискови фактори за това:
- фамилна обремененост;
- някои заболявания (рак, лупус, COVID-19, претърпени инсулти и инфаркти, разширени вени);
- проблеми с имунната система;
- сърдечна недостатъчност (не достатъчно силен кръвен поток) и други сърдечно-съдови болести;
- високо кръвно налягане, високо ниво на холестерол и на кръвна захар;
- атеросклероза;
- травми;
- някои лекарства – противозачатъчни, за хормонална терапия, срещу рак;
- напреднала възраст;
- парализа, залежаване поради болест и операция;
- обездвижване – работа на бюро, продължително шофиране, летене в самолет;
- хранителни дефицити (липса на витамин В6, В12);
- претоварване на вените (при затлъстяване и бременност) и др.
Видове лекарства срещу тромбоза
Възникването и развитието на тромбозата се контролира към момента от два типа лекарства – антитромбоцитни и антикоагуланти.
Антитромбоцитните лекарства са насочени основно към потискане активирането и агрегацията на тромбоцитите – аспирин (1). Те се използват профилактично при пациенти със сърдечно-съдови заболявания и при спешни случаи.
Антикоагулантите са два големи класа – хепарини, които засилва антитромбиновата активност, и антагонисти на витамин К (варфарин), контролиращ някои фактори на съсирването .
Основният недостатък и на двата вида медикаменти е засиленият риск от прекомерно кървене (1).
Хранителни добавки като съпровождаща терапия и профилактика
Тромбозата носи достатъчно сериозен риск, за да си позволите да се самолекувате. Но съществуват множество биоактивни вещества, които могат да се използват като профилактика и съпровождащо лечение след обсъждане с лекуващия ви лекар.
Кверцетин
Кверцетинът е активно вещество в много плодове и зеленчуци. Той се проявява добре в потискането на тромбоцитната агрегация, която е условие за образуването на тромби. Има висок антиоксидантен и имуномодулаторен потенциал. Ние ви предлагаме два продукта – „Кверцетин, 100% натурален“ [M1] и „Кверцетин имун комплекс“[2] , в който действието на флавонола се подкрепя от витамини С и D и цинк.
Куркумин
Куркуминът е основното активно вещество в куркумата. Има изявена протективна роля за сърдечно-съдовото здраве. Намалява оксидативния стрес, възпалението, липидната пероксидация и плазменият фибриноген. А това са факторите, замесени във възникването и развитието на атеросклерозата и артериалните тромбози (4). Longvida® Brain Curcumin[3] осигурява висока бионаличност на свободен куркумин, който пази съдовете на сърцето и мозъка чисти.
Серапептаза (ензим)
Това е ензим, който разгражда съсиреци, кисти, мъртви тъкани, продукти на възпалението, плаки по артериите. Намалява отоците и др. За пръв път е изследван в Япония през 1967 година, не се секретира от човека. Използва се в Европа и Азия от тридесетина години и започва да печели име на една от най-мощните противовъзпалителни добавки (12).
В хранителната добавка „Сера плюс“[4] серапептазата е комбинирана с ензимите бромелаин и папаин, добавени са куркумин, джинджифил и пиперин, босвелиева киселина. Комбинацията е с изявено противовъзпалително действие и с висока ефективност при разтварянето на съсиреци.
Бромелаин и папаин (ензими)
Двата ензима бромелаин и папаин[5] са с антиедематозно, фибринолитично и антитромботично действие. Те намаляват прикрепянето (адхезията) на тромбоцитите към ендотелните клетки и потискат индуцираното им от тромбина слепване (13). А това означава, че са от полза в борбата срещу образуването на съсиреци, формирането на отоци и задържането на течности.
Магнезиев бисглицинат
Магнезиевият бисглицинат[6] е хелатирана сол на магнезия и аминокиселината глицин. Характерното за него е, че пречи на агрегирането (слепването) на тромбоцитите и удължава периода на кръвосъсирване на тромбина. Освен това е подходящ при проблеми с нервите и затруднения със съня. Той е най-добре усвоимата форма на магнезий.
„Омега 3 голд”
Ползите от омега-3 мастните киселини са известни. Все пак да напомним – приемът им намалява:
- активирането на тромбоцитите;
- агрегацията им;
- плазмените нива на фибриногена (4).
Накратко – „Омега 3 голд”[7] работи за добрата профилактика на тромбозата.
Витамини Е
Витамин Е[8] повлиява добре хиперагрегацията на тромбоцитите, като потиска производството на тромбоксан – простагландин, който стимулира струпването им. Тези действия намаляват риска от формиране на тромби (11).
Срещу тромбозата е препоръчително поддържането на оптимално тегло, ограничаване на наситените мазнини, солта, бързите въглехидрати. От определящо значение е движението – дори не физическото натоварване, просто раздвижването между дългите часове заседяване или залежаване, което ще кара кръвта ви да циркулира, вместо да се застоява в краката ви. Похапвайте повече плодове, зеленчуци и риба. Когато ви е необходимо да използвате и хранителни добавки, но ви е трудно да подберете подходящи, попитайте ни[9] !
Използвани продукти:
„Витамин Ц с нар, биофлавоноиди и ресвератрол“
Източници:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2848509/
2. https://www.msdmanuals.com/professional/hematology-and-oncology/hemostasis/overview-of-hemostasis
3. https://www.msdmanuals.com/home/blood-disorders/excessive-clotting/excessive-clotting
4. https://www.lifeextension.com/protocols/heart-circulatory/blood-clot
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5709181/
6. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.CIR.0000147228.29325.F9
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297259/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17414213/
9. https://www.radiologyinfo.org/en/info/bloodclot
10. https://www.webmd.com/dvt/types-of-blood-clots
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997530/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5790697/
13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10218125/