Маслиновото дърво е свещено и познато на хората от древни времена. Неолитни народи в средиземноморския регион събират диви маслини през 8000 г. пр.н.е., докато най- старите маслени амфори, открити от археолозите досега са били използвани около 3500 г. пр.н.е. от ранната минойска цивилизация, живяла в региона на съвременния Крит.
Маслиновото дърво има силен символичен характер. Свързва се с мира и надеждата за живот. Венец от дива маслина (котинос) е бил наградата на древните олимпийци. Гълъбът и маслиновата клонката са неизменна част от библейската история за потопа и Ной. Маслиновото дърво е дълбоко преплетено с историята на Гърция.
Според гръцката митология, след разгорещено съперничество между Посейдон и Атина, които трябвало да дадат име на безименен град, богинята на мъдростта и здравето Атина дарила на местните малко маслиново дърво. Именно заради ценния дар, Зевс отредил победата на нея и тя дала името си на града. Хората засадили дървото на Атина върху скала на Акропола, в близост до Партенона – нейния храм. Атиняните ценели това дърво, защото то било полезно за изхранването, осветлението, отоплението, здравето и разкрасяването им. Оттогава маслиновите дървета около Атина са смятани за свещени. И до ден днешен местните атиняни вярват, че старата маслинова горичка в Атина води началото си от онова малко маслиново дърво – подарък от богинята.
Маслиновото дърво е и едно от най- издръжливите дървета
Способно е да оцелее при много сурови условия. В разгара на горещите летни дни маслиновото дърво контрастира със своите зелени листа на сухите, кафяви хълмове. Листата му са оцветени с тъмнозелено отгоре и сиво отдолу. Когато лек бриз разклати клоните на дърветата, листата изглеждат сребристи и така в сухия сезон, вятърът кара хълмовете да блестят.
Дори през студените месеци, то продължава да носи своите вечнозелени листа, които внасят нотка красота и вдъхват сила за живот през студения сезон.
Едно от най- смайващите качества на маслиновите дървета е тяхното дълголетие. Могат да живеят стотици години. Някои екземпляри са датирани на възраст 2000- 3000 години. Често срещано явление в Гърция са маслинови дървета на по 1000 години, които все още са напълно здрави и продуктивни. Освен всички тези любопитни факти до тук, маслиновото дърво има невероятната способност да се регенерира. И това не е никак случайно.
Маслиновият лист в историята, като лекарство
Аристотел подробно изучава маслиновото дърво и неговите проучвания привличат интерес в научните среди.
Хипократ го описа, като „перфектното лекарство, а Омир възвеличава добиваното масло, като “златна” течност.
Но маслиновото дърво не произвежда само маслини, които се ядат или пресоват за получаване на зехтин. Неговите листа са източник на ценни вещества, с фитотерапевтични свойства, с които човек може да поддържа здравето си и да предотврати множество инфекциозни и хронични заболявания.
Маслиновите листа
се използват, като лекарство от хилядолетия в средиземноморската, персийската и други култури.
В историята на древните египтяни се споменава, че екстрактът от маслинови листа е бил прилаган при мумифициране на фараоните, за запазване на телата им след смъртта.
В стария завет, един стих се позовава на стимулиращите здравето свойства на маслиновите листа „… И плодът им ще бъде за храна, а листата им за лекуване.“ (Езекил [47:12] )
Първият път, когато маслиновият лист официално се споменава, е през 1854 г., когато Даниел Ханбъри пише доклад за това, как маслиновите листа се пюрират и смесват с течности за лечение на треска и малария.
Век по- късно учените откриват олеуропеинът, който е основен компонент на маслиновия лист. Поради високото съдържание на полифеноли и флавоноиди в състава му, олеуропеинът намира приложение при голям брой заболявания, причинени от възпалителни и окислителни процеси в организма.
Множество научни изследвания сочат неизчерпаемите ползи на маслиновия лист.
Хората включват маслиновите листа в своята диета, като екстракт, във вид на билков чай или на капсули, като хранителна добавка. Биоактивните съединения в тях имат антиоксидантни (1), антимикробни, антивирусни, антихипертензивни, антиатерогенни, противовъзпалителни, хипогликемични, хипохолестеролемични свойства и имуностимулиращ ефект.
Чай, приготвен от листата на маслина, е бил консумиран от древните гърци в полза на тяхното добро здраве. Днес, сушените маслинови листа са предпочитани в страни, като Япония и Корея, заради високите нива на хидрокситирозол(2), ресвератрол и тирозол. Всъщност маслиновият лист съдържа десет пъти повече хидрокситирозол от зеления чай (3).
Ползите от добавянето на екстракт от маслинов лист
Днес добавките с екстракт от маслинов лист освен за засилване на имунната система и предпазване от инфекции се използват за:
- натрупване на липиди в черния дроб
- понижаване на лошия холестерол и кръвното налягане
- насърчаване загубата на тегло
- контролиране нивата на кръвната глюкоза
- предпазване на кожата от силното въздействие на ултравиолетовите лъчи
- подобряване на метаболизма
- поддържане на здраво сърце, кръвоносна система и черен дроб
- защита срещу някои видове рак
- предпазване от окислителни увреждания, от когнитивен упадък и дегеративни мозъчни заболявания
Немалко изследвания потвърждават терапевтични ползи от добавките с маслинови листа
– Притежават силен ефект срещу бактериални инфекции на пикочно- половата система и благоприятстват лечение на цистит
– Имат противовъзпалителни свойства
– Изключително добре се справят с изчистване от свободните радикали и възстановяване на окислителните увреждания
– Помагат за предотвратяване образуването на кръвни съсиреци, които биха могли да доведат до инфаркт на миокарда или венозна тромбоза
– Ефективни са срещу венерически заболявания, като херпес и гонорея, както и при стоматологични инфекции
– Спомагат за ликвидиране на Helicobacter pylori, като по този начин повлияват язвени случаи
– Засилват репродуктивната система
– Редуцират състояния по време на менопауза
При диабет
Полифенолите в екстрактът от маслинови листа, блокират прекомерното производство на захар и предотвратяват увеличаването на нивата ѝ в кръвта. Това спомага за подобряване на инсулиновата секреция в клетките, което от своя страна снижава риска от затлъстяване и развитие на диабет.
Проучване е установило, че хората, които приемат капсули с екстракт от маслинов лист, понижават средното си ниво на кръвна захар и плазмените нива на инсулин преди прием на храна, като нивата на инсулин след хранене не са били значително засегнати.
Маслинов лист и сърце
Атеросклерозата е сред най- честите причини за появата на сърдечно- съдова заболеваемост и смъртност. Екстрактът от маслинов лист понижава холестерола, регулира кръвното налягане и индуцира появата на коронарна болест на сърцето, което от своя страна намалява риска от сърдечни заболявания и инсулти.
При артрит
Повишеното окисляване в следствие на оксидативния стрес води до възпаление на ставите и разрушаване на хрущяла. Проучванията показват ефективното потискане на възпалението в следствие действието на маслиновите полифеноли. Екстрактът от маслинов лист намалява възпалението, подуването и болката в ставите, причинено от остеоартрит.
Антиракова активност
Зареден с високи нива на антиоксиданти екстрактът от маслинов лист помага в борбата със свободните радикали. Това е особено важен процес, защото увеличаването на свободните радикали в организма намалява антиоксидантния капацитет на клетките, което води до увреждане и мутация на ДНК. С множество изследвания е установен терапевтичния потенциал на екстракта от маслинови листа, който намалява експресията на ракови клетки и образуването на нови. Антиоксидантните и антиангиогенни свойства на маслиновите листа спират метастазите на раковите клетки. Поради множеството лечебни свойства, екстрактът от маслинови листа може да се използва и за превенция срещу различни видове рак, като: рак на гърдата, меланома, карцином на дебелото черво, хронична миелоидна левкемия, белодробен карцином и други.
Днес, много хора се стремят да се хранят правилно с оптимално балансирана диета или да поддържат здравословен начин на живот. Благоприятното въздействие на хранителните добавки и функционално- хранителните продукти могат да ги подкрепят в усилията им и постигането на здравословните им цели.
Източници:
1. Bioresour Technol. 2010 May;101 (10):3751-4.
doi: 10.1016/j.biortech.2009.12.052. Epub 2010 Jan 27.
Antioxidant and Antimicrobial Activities of Individual and Combined Phenolics in Olea Europaea Leaf Extract
2. Medicines (Basel). 2018 Mar; 5(1): 13.
Published online 2018 Jan 23. doi: 10.3390/medicines5010013
Hydroxytyrosol: Health Benefits and Use as Functional Ingredient in Meat
- Antioxidants (Basel). 2020 Feb 10;9(2):149.
doi: 10.3390/antiox9020149 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32050687/
- Mycoses . 2003 Apr;46(3-4):132-6. doi: 10.1046/j.1439-0507.2003.00859.x.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12870202
- Phytother Res. 2008 Sep;22(9):1239-42. doi: 10.1002/ptr.2455.